AquaLife Institute, Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.
Pravidelný a vhodný pitný režim významně podporuje všechny životně důležité funkce organizmu, je nezbytnou součástí prevence celé řady onemocnění včetně těch velice závažných.
Urologie je operační lékařský obor zabývající se diagnostikou, prevencí i léčbou onemocnění ledvin, vývodných cest močových (močovodů, močového měchýře, močové trubice) a mužského pohlavního ústrojí (hlavně prostaty a varlat). Mezi nejznámější onemocnění, kterým se urologie věnuje, patří:
- nádorová onemocnění – rakovina prostaty (nejčastější mužské nádorové onemocnění, v ČR žije zhruba 60 000 mužů s touto diagnózou), rakovina ledviny (v ČR má nejvyšší výskyt na světě), rakovina močového měchýře, rakovina varlat
- nezhoubné zvětšení prostaty (již kolem 50 let věku postihuje přes 50 % mužů, se vzrůstajícím věkem procento stoupá, 40–50 % mužů má s tímto onemocněním spojené potíže)
- kameny v močových cestách – urolitiáza (postihuje více než 4 % populace, u poloviny nemocných, kteří měli kámen v močových cestách, se navíc vznik nového kamene do několika let opakuje)
- únik moči u žen i mužů – inkontinence (setká se s ní během svého života až 16 % evropské populace)
- mužská neplodnost a problémy s erekcí
K nejčastějším příznakům urologických onemocnění patří potíže při močení (jako je častější nucení na močení ve dne nebo v noci, neschopnost udržet moč, slabší proud moči, bolesti při močení), případně bolesti v podbřišku nebo v bederní krajině. Příznakem závažného onemocnění může být i nález krve v moči. Objeví-li se tyto příznaky u žen či mužů, měli by vyhledat urologa, který je vyšetří a zjistí příčinu.
Návštěva urologa
Základní urologické vyšetření spočívá v rozhovoru s pacientem, vyšetření břicha pohmatem, vyšetření konečníkem, vyšetření moči a vyšetření ultrazvukem. Nejedná se tedy o žádná bolestivá vyšetření. Pacienty obávaná cystoskopie (tedy zavádění endoskopického přístroje do močové trubice a močového měchýře) je prováděna pouze v některých případech na základě výsledku předchozích vyšetření, tedy prakticky nikdy v rámci první návštěvy. Dnes je navíc u mužů prováděna měkkým, ohebným endoskopem, což snižuje nepříjemnost vyšetření.
Většina urologických operací je prováděna endoskopicky – konkrétně se jedná o výkony v horních močových cestách pro kameny, operace v močovém měchýři nebo na prostatě, laparoskopické či robotické výkony na ledvinách, prostatě nebo měchýři. Ani k odstranění ledvinového kamene už není nutná otevřená operace, provádí se endoskopické odstranění nebo drcení tzv. rázovou vlnou. Přesto je samozřejmě nejlepší prevence. Vzniku i opakování kamene je možné se bránit – základním preventivním opatřením je dostatečný příjem tekutin.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.